piątek, 22 maja 2015

Jeden z Dziesięciu

Tym razem opowiem o teleturnieju Jeden z Dziesięciu


Zasady gry są bardzo proste a zarazem zrozumiałe dla ,każdej osoby,która po raz pierwszy obejrzy to telewizyjne widowisko.


W odcinku udział bierze 10 zawodników. Zajmowane przez nich stanowiska 1–10 są rozdzielane drogą losowania. Każdy uczestnik zaczyna grę z trzema „szansami”, które reprezentują 3 lampki na stanowisku gracza. Prowadzący zadaje pytania z wiedzy ogólnej, na odpowiedź zawodnik ma 3 sekundy, błędna odpowiedź lub jej brak powoduje utratę jednej „szansy”. Program składa się z trzech etapów




Etap I

Prowadzący zadaje kolejno pytania graczom w dwóch rundach. Każdy zawodnik dostaje po dwa pytania. Wystarczy odpowiedzieć przynajmniej na jedno, aby grać w następnej rundzie. Błędna odpowiedź powoduje utratę jednej „szansy”, jednak jeśli gracz nie odpowie na żadne z dwóch pytań, odpada z gry.

Etap II

Zadawanie pytań zaczyna się od pierwszego zawodnika (najczęściej jest to zawodnik na stanowisku numer 1, chyba że odpadł w etapie I). Pytania zadawane są kolejnym zawodnikom. Ten, który pierwszy udzieli poprawnej odpowiedzi, wyznacza kolejnego pytanego. Jeżeli wskazany zawodnik odpowie błędnie, to dotychczasowy wyznaczający wskazuje dalej. Jeśli odpowie poprawnie, przejmuje prawo do wyznaczania. W ten sposób gra się tak długo, aż pozostanie w grze trzech zawodników. Przechodzą oni do etapu III. Istnieje pewna zasada gry, o której telewidzowie nie są informowani, a zapisana jest w regulaminie teleturnieju: na początku etapu pierwszy z graczy, który dostaje prawo do wytypowania zawodnika, musi wybrać zawodnika znajdującego się po przeciwnej stronie studia, tzn. z numerem 6–10.

Etap III (finał)

W tym etapie liczba zadanych pytań jest ograniczona do 40. Każdy zawodnik dostaje trzy nowe szanse. Ważną rolę odgrywają punkty, każdy zawodnik zaczyna z taką liczbą punktów, ile szans zachował z wcześniejszych etapów. Za każdą dobrą odpowiedź gracz dostaje 10 punktów. Do pierwszych pytań zawodnicy mogą się zgłaszać (jeśli nikt się nie zgłosi do odpowiedzi, to nikt nie traci szansy) do momentu, gdy jeden z graczy udzieli trzech poprawnych odpowiedzi i zdobędzie 30 punktów. Wyznacza on kolejnego pytanego. Wraca tu reguła z etapu II z tym, że jeśli gracz wskaże do pytania sam siebie i odpowie, otrzyma podwojoną liczbę punktów, tj. 20 (przed X edycją zasada ta nie obowiązywała). Jeśli odpowie źle, wtedy gracze sami się zgłaszają do odpowiedzi i przejmują prawo wyznaczania. W wypadku pozostania jednego gracza (punkt drugi poniżej), zasada podwajania punktów nie obowiązuje, gdyż do jego pytania nie wyznaczył siebie samego.
Gra kończy się gdy:
zostanie zadane 40 pytań, zawodnikom za każdą zachowaną szansę dolicza się 10 punktów, wygrywa gracz z największą liczbą punktów, lub
w grze zostanie jeden gracz, pyta się go tak długo, aż straci szansę lub skończą się pytania. Wtedy za każdą zachowaną szansę dolicza się 10 punktów. W odcinkach nadawanych do 1996 roku w takiej sytuacji gra kończyła się, zawodnik od razu dostawał punkty za zachowane szanse.

Liczba zdobytych punktów decyduje o uczestnictwie w Wielkim Finale.

Wielki Finał

Dziesięciu zwycięzców 20 kolejnych odcinków (wcześniej 25 odcinków z wyjątkiem edycji 2. i 72.) z największą liczbą zdobytych punktów bierze udział w Wielkim Finale. Jego zasady zasadniczo są takie same, jak w zwykłym odcinku. W sytuacji gdy dwoje lub więcej zawodników na ostatnim miejscu listy finalistów ma taką samą liczbę punktów, zdarza się, że w Wielkim Finale bierze udział więcej niż 10 graczy. Finał 11-osobowy miał miejsce wielokrotnie. Kilka razy Wielki Finał odbył się w składzie 9-osobowym, gdy któryś z zawodników nie mógł przybyć na nagranie (czasami także w 8-osobowym składzie).

Nagrody
Wszyscy uczestnicy etapu III w zwykłym odcinku: nagrody rzeczowe (słodycze oraz zegarki itp.)
Zwycięzca odcinka: 3000 zł, pobyt w luksusowym hotelu, program antywirusowy i szwajcarski zegarek
Uczestnik Wielkiego Finału, który zdobył największą liczbę punktów łącznie w swoim odcinku i w Wielkim Finale (nawet jeśli nie zakwalifikował się do etapu III Wielkiego Finału): 10 000 zł




Specyfika pytań
Pytania w teleturnieju „Jeden z dziesięciu” pochodzą z tzw. wiedzy ogólnej. Unika się zadawania pytań wymagających specjalistycznej wiedzy z danego tematu. Pytania formułowane są w taki sposób, aby udzielić na nie konkretnej odpowiedzi. Najczęściej nie ma wariantów odpowiedzi do wyboru, niekiedy daje się je przy pytaniach zahaczających o wiedzę specjalistyczną lub sformułowanych następująco: Który z wymienionych władców Polski nie był koronowany na króla?. Przy pytaniach o rok często dopuszcza się pewną liczbę lat, o którą można się pomylić, czyli tzw. tolerancję błędu. W polskiej edycji aż do 2010 roku, w odróżnieniu od wersji w innych krajach, nie zadawano pytań ilustrowanych – związanych z prezentowanym zdjęciem lub nagraniem. W odcinku z 22 listopada 2010 (19/LXIII) po raz pierwszy w historii programu pojawiły się pytania ilustrowane fragmentem muzycznym (w każdym odcinku są zazwyczaj dwa takie pytania).

Ciekawostki

  • Największa możliwa liczba punktów do zdobycia po zakończeniu etapu III to 803. Aby zdobyć tyle punktów zawodnik musiałby zachować trzy szanse z wcześniejszych etapów, zgłosić się i odpowiedzieć na trzy pierwsze pytania etapu III, a potem już do końca wyznaczać siebie do pytania i bezbłędnie odpowiadać (za poprawną odpowiedź na pytania „wzięte na  siebie” jest przyznawane 20 punktów).
  • Czworgu zawodnikom udało się wygrać dwukrotnie Wielki Finał. Są to Bohdan Waydyk Dominik Rauer, Grażyna Klimowicz-Bożko i Stanisław Beszczyński.
  • Tylko raz w polskiej edycji zdarzył się remis, tzn. dwóch zwycięzców w jednym odcinku. Sytuacja ta miała miejsce w odcinku 8. edycji. Zwycięzcy odcinka, Anna Pawłowska i Marek Krukowski, zdobyli po 152 punkty. Nagroda dla zwycięzcy została podzielona i oboje weszli na listę finalistów z taką samą liczbą punktów.
  • Nie zdarzyło się jeszcze, aby po etapie I zostało od razu trzech lub mniej graczy. W rekordowym odcinku etap I przeszło tylko 4 zawodników. Etap II wtedy też był rekordowy, zadano tylko 3 pytania.
  • Nie było jeszcze odcinka, w którym ponad połowę uczestników stanowiłyby kobiety. W kilku odcinkach każdej serii występowali wyłącznie mężczyźni.




W moim przekonaniu  by wygrać odcinek należy mieć następujące cechy :
wiedza
 refleks (pierwsze pytania w finale)
coś ze stratega(wyznaczanie graczy)
i najważniejsze umiejętność radzenia sobie ze stresem 

Ta ostatnia rzecz sprawiła,że kiedy wystąpiłem w tymże teleturnieju na b.prostym pytaniu stres mnie zjadł. ( link do odcinka  z moim udziałem pod postem)
Jeśli ktoś uważa,że 1z10 to łatwy program do przejścia - jest w dużym błędzie
Głównie, dlatego iż zawodnicy na odpowiedź mają tylko 3 sekundy
https://www.youtube.com/watch?v=wEyoLFoU280




A teraz zwracam się do wszystkich (fanów,miłośników,sympatyków) poniższego bloga  o napisaniu w komentarzu jaki jest wasz ulubiony program telewizyjny (może być aktualny lub dawny) ?
Wówczas zobaczycie później post na ten temat w moim Telewizyjnym Zakątku

Zapraszam do działania :)

2 komentarze:

  1. Ostatnio uwielbiam oglądać w internecie stare odcinki "Postaw na milion" :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czasami jak mam czas to obejrzę ten program.
    Generalnie postaw na milion oceniam na b.dobrze zrobiony quiz (angielski oryginał)
    Jednakże jedyna rzecz za którą nie przepadam to tzw.pytania sondażowe ale może to ma na celu lepszej oglądalności,ciekawego zwrotu akcji lub szybszej eliminacji dobrych zawodników

    OdpowiedzUsuń