niedziela, 2 sierpnia 2015

Lata 90. a współczesność-co się zmieniło ?

Za czym tęsknimy, a z czego cieszymy się, że odeszło w niepamięć? Przed Wami sentymentalna podróż w przeszłość. Choć tamte czasy nie były idealne, wciąż wielu z nas wraca do nich myślami.


Rozpocznijmy od najmłodszego pokolenia. Dzieci w latach 90. miały okazję oglądać Muminki, Alladyna, Misia Uszatka i Kulfona z serialu "Ciuchcia". Pojawiły się też "Kacze opowieści" i "Zwariowane Melodie" z polskim dubbingiem. W 1996r. miało premierę, dziś już zapomniane, "Laboratorium Dextera". Chłopcy szaleli za Dragon Ball, Żółwiami Ninja i Johnnym Bravo. Dzieciństwo w tamtym okresie uprzyjemniały też zabawne duety, jak Pinky i Mózg, Tom i Jerry oraz Timon i Pumba. Powoli fascynować świat zaczynały japońskie Pokémony. Najmłodsi oglądali animowanych superbohaterów - Spider-Mana, X-Mena, Supermana i Batmana. To też czas świetności Power Rangers i Toy Story. W 1996 r. popularnym prezentem gwiazdkowym była konsola do gier Nintendo 64. Często bawiono się żołnierzykami i spotykało ze znajomymi na osiedlach. Dopiero w 1999 r. młodzież zamiast do 8-letniej podstawówki, zaczęła chodzić do gimnazjum.


Codzienne życie także było zupełnie inne niż dzisiaj. W kuchniach zamiast masła zaczęła pojawiać się margaryna "Masmix", a także rozpoczęto produkcję "Kasi" do pieczenia. Do posiłków pito oranżadę, a dzieci jadły chrupki "Flips" czy chipsy "Star Foods" . Popularne były gumy Turbo, Donald i Hubba-Bubba oraz Pepsi-Cola. Wtedy półki w supermarketach też nie były tak pełne zagranicznych produktów, jak dziś. Nie było też tak szerokiego wyboru samochodów na rynku - na początku lat 90. u szczytu popularności były Polonezy. Młodzież nie chodziła na imprezy do klubów, tylko na zabawy np. do remiz strażackich. Studniówki i osiemnastki też nie były urządzane z tak dużym rozmachem. W 1995 r. odbył się pierwszy Festiwal Woodstock. Zmienił się też sposób organizacji wesel, dziś odchodzi się od starodawnych zwyczajów i tradycji (np. konkursów, oczepin itd.). W 1992 r. została otwarta pierwsza w Polsce restauracja McDonald's, a jedzenie w niej było synonimem luksusu. Odbyła się też denominacja złotego - dziś posługujemy się innymi pieniędzmi, niż kiedyś. Dopiero w 1996 r. wprowadzono zasadę kumulacji wygranych I stopnia i odbyło się pierwsze losowanie Lotto , które znamy do dzisiaj. Obowiązywała też inna moda i inne fryzury. Aby kogoś znaleźć używano książek telefonicznych, a nie Spotted. Tańsze było też paliwo.
Na polskim rynku muzycznym królowali: Bajm, Dekret, Kult, Budka Suflera, Grzegorz Turnau, Emigranci, Maanam, Ira  i T.Love. Edyta Geppert śpiewała słynne "Nie żałuję", a Janusz Józefowicz zaczął odnosić sukcesy z musicalem Metro. Swoje pięć minut miały wtedy Elektryczne Gitary, Lady Pank i De Mono. Debiutowały dziś kultowe Wilki, O.N.A, Paktofonika i Hey. Wtedy jeszcze żyli i śpiewali Ryszard Riedel i Grzegorz Ciechowski. Edyta Górniak zdobyła 2. miejsce na Eurowizji. Z zagranicznych gwiazd, szalonej popularności doświadczył Michael Jackson, król muzyki pop. Głośno było o śmierci lidera Nirvany, Kurta Cobaina czy o Freddiego Mercury'ego-lidera zespołu Queen.

Emigranci- Na falochronie

W okresie tych dziesięciu lat powstało wiele dobrych polskich filmów. Wystarczy wymienić kilka tytułów: "Porno" Marka Koterskiego, "Deja vu" Juliusza Machulskiego, "Sara" Marka Ślesickiego, "Kroll" i "Psy" Władysława Pasikowskiego. Swój złoty okres miał również Krzysztof Kieślowski. Rozkwitły też komedie, m. in. "Kiler", "Sztos", "Rozmowy kontrolowane" i "Komedia małżeńska".


Wiele się zmieniło - kiedyś dziewczyny pisały pamiętniki, dziś piszą blogi. Współcześnie też nie znam nikogo, kto korzysta z telegazety. W 1990 r. do polskich domów zaczął trafiać Commodore 64 (komputer), w 1991 r. wysłano w naszym kraju pierwszego e-maila, a Polska została przyłączona do Internetu. W 1995 r. działalność rozpoczął pierwszy polski portal internetowy - Wirtualna Polska. (siedziba w Gdańsku)

Coraz mniej osób czyta dziś papierową prasę - wypierają ją internetowe portale informacyjne, a tradycyjne książki, e-czytniki. Jeszcze 20 lat temu nie do pomyślenia było przechowywanie tysięcy piosenek w jednym małym urządzeniu, królowały walkmany, czyli urządzenia umożliwiające słuchanie muzyki z kaset. Dziś nie są już produkowane. Najpierw kasety wyparły płyty kompaktowe, a następnie odtwarzacze mp3, telefony i inne miniaturowe pamięci masowe.

Telewizja oczywiście oferowała mniej kanałów niż dzisiaj. Polsat, pierwsza polska prywatna stacja telewizyjna, rozpoczęła nadawanie w 1992 r., a Canal+, pierwsza płatna telewizja - w 1995 r. TVN pojawił się w 1997 r. Znanymi serialami były "Żegnaj Rockefeller, "Klan", "13 Posterunek", "Miodowe lata", "Czterdziestolatek - dwadzieścia lat później" i sensacyjna "Ekstradycja". Na zagranicznych ekranach królowali "Przyjaciele", "Miasteczko Twin Peaks", "Jaś Fasola" i "Z Archiwum X". W 1998 r. było bardzo głośno o "Seksie w wielkim mieście". W latach 90. a dokładniej w 1994 roku TVP2 zaczęła emitować teleturnieje "Jeden z dziesięciu" i "Familiada", które znamy do dziś. Jednakże pierwszym polskim teleturniejem, który był oparty na zagranicznej licencji było "Koło Fortuny" sprowadzone przez Wojciecha Pijanowskiego a emisja rozpoczęła się 2 października 1992 roku.
 Korzystano z wypożyczalni kaset VHS, a następnie wypożyczalni DVD, które dziś, przez pojawienie się Internetu, umarły śmiercią naturalną.
Ludzie nie korzystali jeszcze masowo z telefonów komórkowych. Dzwonili z automatów telefonicznych na żetony. Pierwsza sieć telefonii komórkowej Centerel (dziś Orange) rozpoczęła działalność w 1992 r. Kolejne, Era (dziś T-mobile) i Plus, rozpoczęły działalność w 1996 r. Laptopy i smartfony pojawiły się jednak wiele lat później.


Jako ciekawostkę dodam ,że w 1993 r. odbyła się pierwsza akcja WOŚP



2 komentarze: